Archív časopisu Žltý 2019

Každý mesiac vám prinášame zaujímavé články z ciest po celom svete. Nechýbajú ani kultúrne a geografické zaujímavosti o nových produktoch skupiny STUDENT AGENCY, súťaže a rozhovory so zaujímavými osobnosťami. Náš časopis Žltý nájdete v každom autobuse a vlaku RegioJet a aj v pobočkách STUDENT AGENCY, kde je k dispozícii zadarmo.

December 2019

Nad tým, čo všetko sa môže skrývať pod slovom VÝZVA sa zamýšľame v poslednom čísle tohto roka. Výzvou môže byť stretnutie s divokými zvieratami alebo svojrázny boj proti domácemu násiliu, s oboma sa stretol v Ázii Jiří Pasz. Výzvou je výprava po stopách svojej rodiny do Kolumbie alebo aj jazykový pobyt v Kanade. A z iného súdku – už ste niekedy namiesto čipsov ochutnali pražené červy? Rozhovor sme viedli s nevidomým Ondřejom Zmeškalom, ktorý svoj hendikep prijal ako výzvu: začal behať ultramaratóny a ešte podporuje ďalších ľudí s podobným osudom. K našej téme patrí aj audiokniha o pešej výprave Reinholda Messnera púšťou Gobi – môžete ju vyhrať v súťaži! Prajeme spokojný záver roka.

November 2019

ŠTYRI ŽIVLY vládnu novembrovému číslu. Vodný živel je spojený s Českým Krumlovom – skúste však vystúpiť z lode a túlať sa spletitými uličkami. O tom, ako je VODA dôležitá sa presvedčíme „Na vlastnej koži“ v Afrike. S expedíciou sa vydáme na čerstvý VZDUCH do pohoria Pamír, kde je zastúpená voda v pevnom skupenstve. ZEM aj OHEŇ v podobe sopiek nájdeme zase na Kamčatke. Ďalšie tipy, kam cestovať za živlami nájdete v rubrike Pod lupou. Živel môže byť aj človek – v rozhovoroch vám predstavíme tri zaujímavé osobnosti. Prelistujte si nového Žlutého, v ktorom vás čaká aj obľúbená súťaž!

Október 2019

V novom Žlutom oslávime SILU ŽENY. Naše odvážne cestovateľky nás vezmú pod indiánske nebo do Peru, na nehostinné pobrežie Grónska a aj do indického Váránasí. So športovkyňami prejdeme 8 100-kilometrové cyklistické preteky a vytiahnu nás na zimný výšľap na Sněžku – v plavkách! Čaká vás aj pútavý príbeh z 19. storočia o prvej Japonke, ktorá sa usadila v Čechách. V rozhovore sme spovedali našu „silnú“ ženu Ivanu Kašickú, riaditeľku autobusovej a vlakovej dopravy RegioJetu. Tešte sa aj na súťaž. Prajeme krásne októbrové čítanie.

September 2019

K septembru patrí vinobranie, a preto téma nového čísla Žlutého znie Na košte. Petr Horký v nórskom múzeu zistil, že polárnici na lodi Fram bojovali proti skorbutu vínom z Madeiry. Vydáme sa za oranžovým vínom do Slovinska a k susedom na Slovensko do vinohradov ošetrovaných bez chémie, zato však s láskou. V ďalšom článku sa dočítate o vinárskych zaujímavostiach v Gruzínsku a milý rozhovor sme viedli s mladým nadšeným vinárom z Hustopečí na južnej Morave. Samozrejme nemôže chýbať súťaž! Tentoraz o vstupenky na festival Struny podzimu. Prajeme príjemné čítanie a nazdravie!

August 2019

Cez prázdniny vyrážame z miest do prírody, a tak sa v téme augustového čísla pýtame: MESTO, ALEBO VIDIEK? Po mestách i dedinkách v Kazachstáne nás vtipne prevedie Alex Bendová, cestovateľky Mája a Alča nás pre zmenu zoznámia s filipínskym vidiekom. Dvaja kamaráti prepojili lásku k pivu a cestovanie - na krásne fotky sa môžete tešiť s dvojicou Beer With Travel. Vedeli ste, že kúsok francúzskeho vidieka je aj neďaleko Pálavy na južnej Morave? Rozprávali sme sa s farmárom Jiřím Šonkom, ktorý s láskou pokračuje v rodovej tradícii a jeho Farma u lesa získala niekoľko ocenení. Na ďalšie články, pivný recept a tradičnú súťaž sa môžete tešiť v novom čísle nášho Žlutého.

Júl 2019

Prázdniny patria MALÝM CESTOVATEĽOM a v tomto duchu sa nesie aj téma júlového čísla Žlutého. Ako si užiť rodinnú dovolenku na Malte poradí Petr Horký a o svoje zážitky s objavovaním Saudskej Arábie sa podelí Lukáš Synek, ktorý v tejto krajine žil s rodinou niekoľko rokov. Edita Bízová dodá tipy, ako si uľahčiť cestovanie s malými deťmi a podobné rady ponúkne aj koučka Michaela Drábková pre cestovanie so psím parťákom. Malých i veľkých cestovateľov poteší pozvánka na hrad Švihov, kde sa natáčala rozprávka Tri oriešky pre Popolušku. Čakajú vás ďalšie články a aj súťaž. Prajeme vám krásne leto!

Jún 2019

Júnové číslo Žlutého hlási, že MENEJ JE VIAC. S minimom vecí sa ocitneme na opustenom ostrove v Indonézii alebo na horách v Pakistane. Ako si na niekoľkomesačné treky zbaliť čo najmenšiu výbavu poradí Petr Kosek. O skúsenosti s minimalistickým štýlom života sa podelí internetová nomádka Linda Martišková. Od Jiřího Pasza dostanete tip, ako ušetriť na cestách vďaka „dumpster divingu“ a na festivale Stačí málo sa dozviete, ako sa správať šetrne k životnému prostrediu. Môžete sa tešiť na rozhovor s dvojicou oceňovaných architektov a čaká vás súťaž o zaujímavú knižku.

Máj 2019

Témou májového Žlutého je BEZPEČNÝ PRÍSTAV alebo DOMOV, nech už je to čokoľvek a kdekoľvek. Pre niekoho na mesiace zaoceánska loď, pre iného dodávka a pre ďalších starý Fiat Panda na cestách po Balkáne. Ten pravý domov si najviac vychutnáte po dlhej ceste – napríklad na bicykli z Nového Zélandu cez Áziu do Česka alebo po náročnom treku po nehostinnej škótskej krajine. Trochu z iného súdka je minirozhovor – pre Josefa bol „prístavom“ detský domov, dokázal sa však vypracovať na kaderníka v prestížnom salóne. Súťažiť môžete o vstupenky na Veteranfest, alebo krásne darčeky z Dyzajn marketu. Prajeme vám krásne májové dni.

Apríl 2019

Aprílové číslo Žlutého sa nesie na hudobnej vlne. Môžete si prečítať zaujímavé rozhovory s majstrom husliarom Ondřejom Marholdom a Češkou, ktorá v Grécku učí hrať utečencov na gitare. Rok na ceste prežil Adam Konečný – na zoznamovanie sa s ľuďmi mu poslúžila flauta. Hudobnými klubmi na Bali vás prevedie fotografka Tereza Koňaříková. Asi netušíte, že jeden z našich rušňovodičov hrá v kapele a spoluorganizuje hudobný festival. A čakajú vás aj dve súťaže.

Marec 2019

ČO BUDE PO NÁS? Pýta sa marcové číslo časopisu Žlutý a prináša zaujímavé články spojené s ekológiou a cestovaním. Vydáme sa do opusteného banského mesta na Špicbergoch, zamyslíme sa nad pozitívami a negatívami zvyšujúceho sa turizmu v Himalájach a zavítame do krásneho, ale jedmi otráveného Arménska. Inšpiráciu, ako pomôcť životnému prostrediu, dostaneme od dobrovoľníckej organizácie Trash Hero – pripojte sa aj vy! Tentoraz môžete súťažiť o výbornú kuchársku knihu a „recyklované“ príbehy. Prajeme vám príjemnú zábavu.

Február 2019

Nové DÚHOVÉ číslo Žlutého sa zaoberá toleranciou a rozmanitosťou. O "farebnosti“ sveta píše obľúbený cestovateľ Petr Horký, s rozhlasovým programom Casablanca sa pozrieme na sychravé Faerské ostrovy (kde sú farebné najmä domy) a dočítate sa o ženskom páre, ktorý brázdí Balkán v karavane. Tip na výlet smeruje do Viedne k Hundertwasserovmu domu, ktorý hrá všetkými farbami a tvarmi. Rozhovor nám poskytla obľúbená blogerka s česko-vietnamskými koreňmi Do Thu Trang. V tomto čísle sa môžete zúčastniť rovno dvoch súťaží – o knihu a o vstupenky na JazzFestBrno. Prajeme vám krásne zimné dni!

 

 

Január 2019

Tento rok začíname nám blízkou témou – FENOMÉN ŽELEZNICE. Milovníci vlakov sa môžu tešiť na kopu zaujímavých článkov: o vagónoch, ktoré spláchla vlna cunami, o cestovaní vlakom v Himalájach alebo Transsibírskou magistrálou. Martin Navrátil vyberá najzaujímavejšie vlaky z viac ako 30 krajín a nádherné fotografie prinesie článok o Pavlovi Svobodovi, ktorý najradšej cestuje vlakom. Viete, kto stojí za vzhľadom moderných električiek alebo interiéru nášho vozňa Astra? Zasúťažiť si môžete o skvelú audioknihu Vražda v Orient exprese. Prajeme vám príjemné čítanie a pohodlné cestovanie v novom roku!