Archív časopisu Žltý 2018

Každý mesiac vám prinášame zaujímavé články z ciest po celom svete. Nechýbajú ani kultúrne a geografické zaujímavosti o nových produktoch skupiny STUDENT AGENCY, súťaže a rozhovory so zaujímavými osobnosťami. Náš časopis Žltý nájdete v každom autobuse a vlaku RegioJet a aj v pobočkách STUDENT AGENCY, kde je k dispozícii zadarmo.

December 2018

Posledné tohtoročné číslo je o hrdinoch v nás. Nad tým, čo je skutočné hrdinstvo sa zamýšľa Petr Horký. Hrdinom je rozhodne Tadeáš Šíma, ktorý prešiel Afriku na bicykli a aj Kateřina s Františkom, ktorí brázdia svet na motorke. Za prečítanie stojí článok o dobrovoľníkoch, ktorí značia turistické cesty na Ukrajine a prispievajú tak k lepšiemu životu v chudobných horských oblastiach. Takmer ako rozprávka znie príbeh nadaného Lukáša Kotlára, ktorý sa z detského domova dostal až k britskej kráľovskej rodine. Zaujímavý rozhovor viedla Karolína Kočí s Frankom Thomasom Graplom, polovičným Moravákom, ktorý práve so svojou skupinou cestuje po Česku. Prajeme pohodové čítanie a šťastný rok 2019!

November 2018

Novembrové číslo časopisu ŽLUTÝ sa zaoberá DIZAJNOM – nechajte sa inšpirovať k vlastnej tvorbe „upcyklingu“. K dizajnu patrí aj fotografovanie: Edita Bízová píše o módnom fotení v Ríme a Robert Vano nám v rozhovore prezradí, že dochvíľnosť je 50 % úspechu. Z cestovateľských článkov vyberáme reportáž zo stopovania po Turecku od Tomáša Vilčeka a dobrodružnú cestu Tomáša Vejmolu tuktukom z Thajska až na Moravu. Nad motiváciou k cestovaniu sa zamýšľa Miky Škoda. Súťažiť môžete o hračku – model žltého vlaku RegioJet a aj o darčeky z Dyzajn marketu.

Oktober 2018

V októbrovom čísle Žlutého, ktorý vonia ako káva, sa dočítame, prečo sa v Keni pestuje káva, ale takmer nikto ju nepije. O tom, že cyklo-cestovateľovi Honzovi Žďánskemu nechýba v skromnej výbave moka konvička a o geniálnom vynáleze na prípravu kávy. Pri výprave na thajskú kávovú farmu sa dozvieme, koľko práce sa skrýva za jednou šálkou kávy. Zasmejete sa pri článku „kávového delikventa“ Petra Horkého. A opäť vás čaká aj súťaž...

September 2018

„Magické“ septembrové číslo nás zavedie k príbehom z Bulharských hôr, na Réunion k voodoo obradom a späť na Moravu za ľudovými tradíciami. Tomáš Vilček predstaví indickú spiritualitu a ďalej sa vypravíme k horským kmeňom vo Vietname. Tešte sa na súťaž o vstupenky na festival Janáček Brno! Prajeme krásne babie leto s naším Žlutým.

August 2018

Leto si vychutnáme s témou LABUŽNÍCI. Máte možnosť porovnať čínsku, bulharskú a kirgizskú kuchyňu. Cestovateľ a kuchár Milan Václavík nám v rozhovore prezradí zaujímavosti z hmyzej a exotickej kuchyne. Petr Horký sa zamýšľa nad relativitou prepychu a komfortu a súťažiť môžete o vstupenky na Bienále Brno. Dobrú chuť pri augustovom čísle Žlutého.

Júl 2018

Letné mesiace vyzývajú k športu a odpočinku. Prvé prázdninové číslo sme teda venovali téme RELAX POHYBOM. Navštívime Rwandu, kde UNESCO pomáha traumatizovaným deťom športovými a vzdelávacími programami. Rozhovor o tom, ako cestovanie mení pohľad na život nám poskytol Miky Škoda. Zujímavá je spoveď Radky Proškovej, ktorá prekonáva ťažké životné obdobie a chorobu pomocou jogy. Začítajte sa do ukážky z humoristickej knihy Neuvěřitelné příhody z hor, o ktorú môžete súťažiť. V ďalšej súťaži môžete vyhrať exluzívny pobyt v rakúskych termálnych kúpeľoch. Prajeme krásne leto!

Jún 2018

UMELECKÁ DUŠA je témou júnového čísla časopisu ŽLUTÝ. Petr Horký sa v úvodnom článku zamýšľa nad tým, čo je vlastne umenie. Veľké umelecké dielo samej prírody je Nový Zéland, kam sa pozrieme vďaka cestovateľovi Milanovi Bardúnovi. Nechajte sa prekvapiť, ako „umenie zmeniť svoj život“ zvládol filmár Jakub Čech. Unikátny kúsok sa podaril zvukárovi Ivovi Repčíkovi, ktorý priviezol zvukový záznam z himalájskej osemtisícovky. Okrem ďalších zaujímavých článkov sa môžete tešiť na rozhovor s bábkarom a výtvarníkom Miroslavom Nebeským. Samozrejme nechýba ani súťaž. Tentoraz o knihu Picassův svět a balíčky od National Geohraphic.

Máj 2018

Májové číslo časopisu Žlutý s témou Poézia srdca sa zaoberá životom seniorov, hendikepovaných a s tým spojenými predsudkami. Prekvapí vás príbeh nevidomého cestovateľského páru alebo dvojice vozičkárov, ktorí sa vypravili až k Bajkalu. Tentoraz je článok Tomáša Vilčeka naozaj šokujúci, pretože je o mrzačení detí a týraní zvierat pre zárobok od turistov. „Trochu iný rozhovor“ nám poskytla Petra Maťová, autorka knihy rozhovorov so siedmymi hendikepovanými matkami. Tešte sa aj na obľúbenú súťaž. Prajeme krásne jarné dni.

Apríl 2018

Aprílové číslo nášho Žlutého je venované téme NĚMÁ TVÁŘ. Dočítate sa o živote detí a psov v budhistických kláštoroch v Bhutáne, o tom, ako sa cestuje po svete v karavane spolu s kocúrom alebo o brigáde snov na musherskej farme v Nórsku. Petr Horký píše o psoch svojho života i o psovi, ktorý sa pripojil k výprave za polárnym kruhom. Originálnym spôsobom môžete prispieť na psíkov v útulkoch – nalistujte si rozhovor s Katkou Královou. Za zvieratami sa vydáme na našu Vysočinu i exotickú Jávu. Dokonca i recept je venovaný našim štvornohým kamarátom. A súťaž? Samozrejme nechýba – tentoraz je o vstupenky do Národného divadla Brno. Prajeme krásnu jar!

Marec 2018

Prichádza jar a s ňou OČISTA TELA I DUŠE, čo je aj názov marcového čísla Žlutého. V rubrike Po vlastnej osi sa dočítate, ako si vyčistíte hlavu pri jazde na motorke okolo sveta. Alebo si radšej čistíte myseľ pri adrenalínových športoch – ako Anče Hanuš Kuchařová? Že joga nie je len cvičenie, sa dozviete v rubrike Cestou necestou; potom môžete relaxovať na plážach Novej Kaledónie. Inšpiratívny je aj rozhovor s terapeutom Luďkom Thompsonom, ktorý pracuje s metódou Rolfing. Aj v tomto čísle nájdete výborný recept, fejtón, tipy na výlet a obľúbenú SÚŤAŽ. Prajeme príjemnú relaxáciu pri jarnom čítaní v žltých vlakoch a autobusoch od 1. marca.

Február 2018

Téma februárového Žlutého je vskutku cestovateľská: KOČOVNÍCI. Okrem tradičných reportáží z ciest si môžete prečítať rozhovor s digitálnou nomádkou Lindou Nezhybovou. Petr Horký sa vo svojej rubrike zamýšľa nad tým, či by kočovanie nemalo byť súčasťou vzdelania. Za srdce vás chytí článok o 700-kilometrovej svätojakubskej púti, ktorú Honza Dušek prešiel na invalidnom vozíčku. Václav Malinský zase získava peniaze pre malú vozičkárku na svojom putovaní po hraniciach okolo Československa. Tieto a ďalšie zaujímavé články nájdete od 1. februára v našich vlakoch a autobusoch. A pozor – tentoraz vás čakajú až 3 súťaže!

Január 2018

Nový rok v časopise ŽLUTÝ privítame témou HVIEZDY. Tomáš Vilček píše o nedávnej ceste k hviezde horských scenérií – Nepálu. Mladá rodina si splnila sen a cestuje po svete i s malým synčekom – tentoraz prinášajú reportáž z NASA na Floride. Pozveme vás do brnenskej hvezdárne a o pár strán ďalej nájdete zaujímavý rozhovor s jej riaditeľom Jiřím Duškom. Odporúčame aj pútavý článok Noc na hrade zabijákov a môžete sa zúčastniť súťaže o lístky na výstavu. Prajeme splnené priania v novom roku a príjemné cestovanie s naším Žluťákom.