Tipy na výlet

THERMALPARK Dunajská Streda je jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších rekreačných stredísk južného Slovenska. Na ploche 18 hektárov sú návštevníkom k dispozícii štyri vnútorné a šesť vonkajších bazénov. Termálna voda s teplotou do 39 °C, ktorá sa nachádza až v troch bazénoch, má priaznivé účinky hlavne na pohybové ústrojenstvo. Kúpalisko poskytuje celoročnú zábavu pre všetky vekové kategórie. Bližšie informácie o kúpalisku nájdete na jeho oficiálnej stránke.

Ako sa sem dostanem?

Ak cestujte z Bratislavy a okolia, využite náš výhodný balíček THERMALPASS Dunajská Streda, s ktorým Vás pohodlne dopravíme aj zo stanice na kúpalisko, a navyše ušetríte až 33 % na cestovnom a vstupnom.Do Thermal Parku v Dunajskej Strede sa dostanete Žltými vlakmi zo smeru Bratislava aj Komárno. Cesta vlakom z Bratislavy aj Komárna sem trvá len 1 hodinu. Vystúpte v stanici Dunajská Streda a prejdite pešo do areálu termálneho kúpaliska. Pešia cesta zo stanice Vám potrvá asi 20 minút. Detail trasy nájdete na tejto mapke.

Neďaleko zastávky žltých vlakov vo Veľkom Mederi sa na ploche 80 ha nachádza celoročne otvorený komplex

termálnych bazénov – Thermal Corvinus. Zrelaxovať sa môžete celkovo v 6 krytých a 3 otvorených bazénoch s termálnou vodou s teplotou 26 až 37 stupňov. Okrem kúpania si môžete oddýchnuť pri animačných programoch, v oddychových priestoroch, sauna centre, wellness centre, soľnej bani, morskom kúpeli a občerstviť sa v reštauráciách i baroch a pod.

Bližšie informácie o kúpalisku nájdete na stránke www.thermalcorvinus.sk.

Ako sa sem dostanem?

Na termálne kúpalisko sa dostanete žltými vlakmi zo smeru Bratislava aj Komárno. Vlaky RegioJet sem premávajú každé 2 hodiny a cesta z Bratislavy trvá cca 1 h a 20 minút a z Komárna len 30 minút.  Vystúpte v stanici Veľký Meder a pokračujte po modrej turistickej značke až ku kúpalisku. Táto prechádzka Vám potrvá cca 30 minút.

AKCIA! Ak cestujte z Bratislavy a okolia, využite náš výhodný balíček THERMALPASS Veľký Meder, s ktorým Vás pohodlne dopravíme aj zo stanice na kúpalisko, a navyše ušetríte až 33 % na cestovnom a vstupnom.

Konečnou stanicou žltých vlakov je historické mesto Komárno. Okrem unikátnej pevnosti z dôb protitureckých bojov

mesto ponúka aj prehliadku po Nádvorí Európy. Nádvorie Európy je unikátne architektonické dielo, ktorého budovy reprezentujú historickú architektúru typickú pre rôzne časti Európy. Na námestie sa vstupuje cez historické vstupné brány. Jednou z dominantných stavieb námestia je Brána Mateja I., ktorá tvarom aj farbami pripomína stavby postavené za vlády Mateja I. 

Na námestí sa tiež nachádza funkčná kópia studne, ktorá stála na komárňanskom Hlavnom námestí do roku 1878.

Bližšie informácie nájdete na stránke  www.komarno.sk.

 

Ako sa sem dostanem?

Smerom z Bratislavy alebo Dunajskej Stredy sa sem dostanete vlakmi Regiojet, ktoré sem premávajú každú 1 alebo 2 hodiny. Cesta vlakom RegioJet z Bratislavy trvá cca 2 hodiny, z Dunajskej Stredy len 1 hodinu. Vystúpte v konečnej stanici Žltých vlakov - v Komárne a prechádzkou podľa priloženej mapky dôjdete za 15 minút na Nádvorie Európy.

Na korytách rieky Malý Dunaj sa nachádza viacero historických technických pamiatok spojených s poľnohospodárstvom a vodou. Ide o vodné mlyny v Dunajskom Klátove, Tomášove a Jahodnej.

Vodný mlyn v Dunajskom Klátove je národná technická pamiatka, ktorá sa nachádza na Klátovskom ramene Malého Dunaja. Terajšiu podobu získal pri prestavbe v roku 1920. Túto unikátnu technickú pamiatku v druhej polovici 80-tych rokov odkúpil štát a začal s jej renováciou. Pre verejnosť bol mlyn sprístupnený v roku 1987.

Približne 2 a pol kilometra od klátovského vodného mlyna sa nachádza Vodné koleso v Jahodnej, nájdete ho na brehu Malého Dunaja v chatovej oblasti Alba Régia. Táto pamiatka v nádhernej prírode rovnako stojí za návštevu.

Ako sa sem dostanem?

Unikátne vodné mlyny sa nachádzajú len cca 10 km od zastávky Žltých vlakov v Dunajskej Strede. Z Bratislavy a Komárna sa sem dostanete len za 1 hodinu. Ideálne je nastúpiť do Žltého vlaku spolu s bicyklom a cestovať do Dunajskej Stredy a ďalej k mlynom pokračovať na bicykli. Využit môžete hlavnú trasu cez Veľké Dvorníky alebo pokojnejšiu trasu vidieckymi cestami cez obec Malé Dvorníky. Cestu nájdete v priloženej mapke.

 

Žitný ostov je ako stvorený pre výlety na bicykli. Celý región je poprepájaný viacerými cyklotrasami, ktoré sú vďaka pomerne malému prevýšeniu vhodné pre viac aj menej zdatných cyklistov. Popri Dunaji vedie známa Dunajská cyklotrasa, ktorá vedia z Nemecka cez Rakúsko a Slovensko až do Maďarska. Jej celková dĺžka na území Slovenska je 168 kilometrov. Pozorovanie okolitej prírody zo sedla bicykla je výbornou príležitosťou ako spoznať čarovné zákutia dunajských ramien alebo zaujímavú technickú stavbu - Vodné dielo Gabčíkovo.

 

Žltým vlakom a na bicykli: Ideálnym počiatočným miesto pre cyklovýlety po regióne Žitný ostrov je železničná stanica v Dunajskej Strede, kam sa pohodlne dostanete aj s bicyklom žltými vlakmi RegioJet z Bratislavy aj z Komárna. Odtiaľ sa môžete vybrať napríklad smerom na Gabčíkovo (k Vodnému dielu) na Dunajskej cyklotrase alebo smerom k Dunajskému Klátovu - k mlynom a prírodným rezerváciam pri Malom Dunaji. Pozrite si mapu odporúčaných cyklotrás v regióne Žitný ostrov.